„Włosowe” ciekawostki, część 1.

Pielęgnacja włosów zajmuje nam z reguły od kilku do kilkunastu minut dziennie. Okazyjne wizyty u fryzjera, ulubione kosmetyki, przegląd najciekawszych trendów związanych z fryzurami… To właśnie na tych tematach zaczyna się i kończy nasza wiedza dotycząca włosów. Okazuje się jednak, że kosmyki – można by śmiało rzecz – „żyją własnym życiem”, a w związku z ich wzrostem, pielęgnacją czy strukturą pojawiło się przez lata mnóstwo ciekawostek i badań, o których warto wiedzieć i którymi można pozytywnie zaskoczyć niejednego fryzjera. :)

Poniżej zebraliśmy 5 faktów, ciekawostek i wyliczeń, o których prawdopodobnie nigdy nie słyszeliście!

Ciekawostka nr 1

Kobiety będące w ciąży z reguły mogą pochwalić się grubymi, lśniącymi włosami. Za ten stan rzeczy odpowiada zwiększony poziom estrogenu, który nie pozwala pasmom wypadać i wpływa na ich wygląd. Po porodzie, gdy hormony zaczynają się uspokajać, wszystko wraca do normy. Wtedy wydaje się, że włosy wypadają w zastraszającym tempie. Młode mamy nie muszą się jednak martwić, ponieważ organizm zwyczajnie nadrabia „straty” i jest to jedynie proces przejściowy. Wszystko wraca do normy po kilku tygodniach.

Ciekawostka nr 2

Poświęćmy chwilę liczbom i cyfrom. Wiedzieliście, że przeciętnie mamy na głowie nawet do 150 tysięcy włosów? Ich liczba uwarunkowana jest między innymi kolorem. Według badań, osoby o blond włosach mają na głowie najwięcej pasm.

Od 0.2 do 0.5mm na dobę. Z reguły to właśnie w takim tempie rosną włosy przeciętnemu człowiekowi. Szybkość wzrostu włosa uwarunkowana jest genetycznie, mają na nią wpływ także poziom hormonów i ogólny stan organizmu.

Od 50 do 150 włosów dziennie. Tyle włosów tracimy każdego dnia, chociaż zazwyczaj bardzo trudno to zauważyć. I choć wydaje się, że ponad sto włosów dziennie to dość duża liczba, taki stan rzeczy jest całkowicie normalny.

I jeszcze na koniec… 250 gramów. Taki ciężar może wytrzymać zdrowy włos. Niesamowite, prawda? :)

Ciekawostka nr 3

Czy wiesz, że im więcej stresu tym mniej włosów? Stresujące sytuacje negatywnie wpływają na cały organizm, także na włosy, które na skutek silnych emocji oraz traumatycznych przeżyć zaczynają wypadać. Nie ważne czy żyjesz w permanentnym stresie czy odczuwasz go raz na jakiś czas, prędzej czy później dopadną Cię jego negatywne skutki. Uciekaj więc jak najdalej od sytuacji i ludzi, którzy wyzwalają w Tobie silne, szkodliwe emocje.

Nadmierne wypadanie włosów powoduje także niewłaściwa dieta oraz niektóre choroby – na przykład niedoczynność tarczycy. Problemu nie można zatem bagatelizować. Jeśli zauważmy u siebie niepokojące objawy, warto zapisać się na badania kontrolne.

Ciekawostka nr 4

Kilka słów o statystykach. Mieszkańcy Azji mogą pochwalić się najszybszym wzrostem włosów. Z kolei nasi południowi sąsiedzi – mieszkańcy Afryki – zapuszczają pasma najdłużej. Europejczycy w tym zestawieniu statystycznym znajdują się pośrodku. Warto także wiedzieć, że (oczywiście znów statystycznie) przeciętnie mija aż siedem lat, by włosy urosły od zera do pasa.

Ciekawostka nr 5

Według ekspertów, istnieje około pięćdziesięciu różnych odcieni pasm. I choć dziś możemy farbować włosy na wszystkie kolory tęczy, niektóre naturalne odcienie są naprawdę na wagę złota. Dla przykładu – na całym świecie zaledwie 2% populacji to naturalni blondyni. Jeszcze mniej osób posiada naturalny, rudy kolor pasm.

Powyższe ciekawostki udowadniają jedno. Włosy i fakty z nimi związane są naprawdę wyjątkowe. I choć na co dzień nie przykładamy do tego dużej wagi, nasze pasma są istotną częścią całego organizmu. Sygnalizują chorobę, posiadają skomplikowaną strukturę i biorą udział w wielu procesach fizjologicznych. Zadbane i zdrowe – są także wyjątkową wizytówką nas samych! :)